,


Anksiyete bozukluğunun teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Anksiyete bozukluğunun teşhisi.

Doktorunuz ya da hemşireniz belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Doktorunuz, belirtilerinize neden olabilecek diğer sağlık sorunlarını gidermek için fizik muayene veya diğer testler de yapabilir.

Anksiyete bozukluklarında tehdit altında hissettiğiniz durumların, olayların, yerlerin veya nesnelerin korkusu aşırı olur ve kontrol edilemez olduğunda teşhisi yapılır. Anksiyete en az altı ay sürmüş ve sosyal, iş, aile veya günlük yaşantının diğer yönlerine müdahale etmiş durumdaysa anksiyete bozukluğu teşhisi konulabilir.

Anksiyete bozuklukları nasıl tedavi edilir?

Anksiyete bozuklukları tedavisi, sahip olduğunuz anksiyete bozukluğunun türüne ve sağlık sorunları geçmişinize, şiddet veya kötüye kullanıma bağlıdır.

Genellikle, tedavi aşağıdakileri içerebilir:

 • Danışmanlık (psikoterapi de denir)
 • İlaç kullanımı
 • Danışma ve tıbbın bir kombinasyonu

Psikolojik danışma, anksiyete bozukluklarının tedavisinde nasıl yardımcı olur?

Doktorunuz size bilişsel davranış terapisi (CBT) denilen anksiyete bozuklukları için bir çeşit danışma hizmeti verebilir. Anksiyete bozukluğunuzun neye sebep olduğu ve semptomlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda eğitimli bir zihinsel sağlık uzmanıyla konuşabilirsiniz.

Örneğin, bir psikiyatr, psikolog, sosyal hizmet uzmanı veya danışmanla görüşebilirsiniz. CBT , korkularınızın etrafındaki düşünce kalıplarını değiştirmenize yardımcı olabilir. Endişe yaratan durumlara tepki verme biçiminizi değiştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca endişe duygularınızı azaltmanın ve kronik endişe kaynaklı belirli davranışları geliştirmenin yollarını öğrenebilirsiniz. Bu stratejiler gevşeme terapisi ve problem çözmeyi içerebilir.

Anksiyete bozukluğunun teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Ne çeşit ilaç anksiyete bozukluklarında kullanılır?

Birkaç çeşit ilaç anksiyete bozukluklarını tedavi eder. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Antianksiyete (benzodiazepinler). Bu ilaçlar genellikle bağımlılık yarattığı için için kısa süreler için reçete edilir. Bu ilacı çok hızlı şekilde kesmek gerileme belirtilerine neden olabilir.
 • Beta blokerler. Bu ilaçlar, anksiyete bozukluğunun titreme ya da terleme gibi fiziksel belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler). SSRI’ler beynin serotonin seviyesini değiştirir. Beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurmalarına yardımcı olmak için mevcut serotonin miktarını arttırırlar. Genel yan etkiler arasında uykusuzluk veya sedasyon, mide sorunları ve cinsel istek eksikliği sayılabilir.
 • Trisiklikler. Tricyclics SSRI’ler gibi çalışır. Ancak bazen SSRI’lardan daha fazla yan etkiye neden olurlar. Baş dönmesi, uyuşukluk, ağız kurulumu, kabızlık veya kilo almaya neden olabilirler.
 • Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler). MAOI’leri kullananlar, tiramin adı verilen bir amino asidi içeren belirli yiyecek ve içeceklerden (Parmesan veya çedar peyniri ve kırmızı şarap gibi) kaçınmalıdır. MAOI alıp bu gıdaları yerseniz kan basıncınızın tehlikeli bir şekilde yükselmesine neden olabilir. MAOI’leri kullanan kadınlar, bazı doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler ve soğuk algınlığı ve alerji ilaçları gibi bazı ilaçlardan kaçınmalıdır. 12 Alınan herhangi bir ilaç hakkında doktorunuzla konuşun.

Bütün ilaçların riskleri vardır. Tüm ilaçların yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla görüşmelisiniz. Anksiyete bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlarla ilgili mutlaka daha fazla bilgi edinin.

Anksiyete bozukluğu hakkında aldığım tedavi işe yaramıyorsa?

Bazen, sizin için uygun olanı bulmadan önce birkaç farklı tedavi veya tedavi kombinasyonu denemek için doktorunuzla çalışmanız gerekebilir.

İlaçların yan etkileriyle ilgili sorun yaşıyorsanız, doktorunuza veya hemşirenizle konuşun. İlacınızı doktora veya hemşireye söylemeden almayı bırakmayın. Doktorunuz ne kadar ilaç aldığınızı ve ne zaman aldığınızı ayarlayabilir.

Ya kaygı bozukluğum geri gelirse?

Bazen tedaviyi bitirdikten sonra anksiyete bozukluğunun belirtileri geri gelir. Bu, stresli bir olay sırasında veya sonrasında meydana gelebilir. Herhangi bir uyarı olmadan da olabilir.

Anksiyete bozukluğu olan birçok kişi tedavide daha iyi olur. Ancak, belirtileriniz geri gelirse, doktorunuz ilaç veya tedavi planınızı değiştirmek veya ayarlamak için sizinle birlikte çalışır.

Ayrıca anksiyete bozukluğunuzun belirlenmesi ve geri gelmesini önlemek için doktorunuzla konuşabilirsiniz. Buna endişenizin kontrol edilemeyeceğini düşünüyorsanız duygularınızı yazabilir veya danışmanınızla görüşebilirsiniz.

Tamamlayıcı veya alternatif tıp, anksiyete bozukluklarını yönetmeye yardımcı olabilir mi?

Olabilir. Bazı kadınlar tamamlayıcı veya alternatif tıp (CAM) tedavilerinin endişelerini azalttığını söylüyor.

Kaygıya yardımcı olabilecek CAM terapileri şunları içerir:

Fiziksel aktivite. Düzenli fiziksel aktivite ruh halini kontrol eden ve kaygı ve depresyonu etkileyen beyin kimyasallarının seviyesini yükseltir.9 Pek çok çalışma, yoga ve Tai Chi gibi her türlü fiziksel aktivitenin kaygı düzeyini düşürmesine yardım ettiğini gösteriyor.10

Meditasyon. Çalışmalar meditasyonun kaygı düzeyini artıracağını gösteriyor.11 Düzenli meditasyon, huzur ve sevinç duygularından beyninizdeki etkinliği artırarak yardımcı olabilir.

Kaynak:

 1. McLean, C.P., Asnaani, A… .Hofmann, S.G. (2011).Gender Differences in Anxiety Disorders: Prevalence, Course of Illness, Comorbidity and Burden of IllnessJournal of Psychiatric Research; 45(8): 1027-1035.
 2. National Institute of Mental Health. (2015). What are Anxiety Disorders?
 3. Vesga-Lopez, O., Schneier, F.R., Wang, S., Heimberg, R.G., Liu, S.M., Hasin, D.S., Blanco, C. (2008). Gender differences in generalized anxiety disorder: results from the National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions (NESARC)Journal of Clinical Psychiatry; 69(10): 1606-16.
 4. National Library of Medicine. (2013). Panic disorder.
 5. National Institute of Mental Health. (n.d.) Anxiety Disorders in Children and Adolescents (Fact Sheet).
 6. Centers for Disease Control and Prevention. (2011). Mental illness surveillance among adults in the United StatesMorbidity and Mortality Weekly Report, 60(3), 1–32.
 7. Asnaani, A., Richey, J.A., Dimaite, R., Hinton, D.E., Hofmann, S.G. (2010). A Cross-Ethnic Comparison of Lifetime Prevalence Rates of Anxiety DisordersJ Nerv Ment Dis; 198(8): 551-555.
 8. National Institute of Mental Health. (2015). Mental health medications.
 9. Anderson, E., Shivakumar, G. (2013). Effects of Exercise and Physical Activity on AnxietyFrontiers in Psychiatry; 4:27.
 10. Harner, H., Hanlon, A.L., Garfinkel, M. (2010). Effect of lyengar yoga on mental health of incarcerated women: a feasibility studyNursing Research; 59(6): 389-99.
 11. National Center for Complementary and Integrative Health. (2014). Meditation: What You Need to Know.
 12. Lackner, J. M., Ma, C. X., Keefer, L., Brenner, D. M., Gudleski, G. D., Satchidanand, N., … Mayer, E. A. (2013). Type, rather than number, of mental and physical comorbidities increases the severity of symptoms in patients with irritable bowel syndromeClinical Gastroenterology and Hepatology, 11(9), 1147–1157.
 13. Kaplan, A., Franzen, M. D., Nickell, P. V., Ransom, D., & Lebovitz, P. J. (2014). An open-label trial of duloxetine in patients with irritable bowel syndrome and comorbid generalized anxiety disorderInternational Journal of Psychiatry in Clinical Practice, 18(1), 11–15.
 14. American Psychological Association. (2013). Breathing easier(link is external).
 15. McHenry, J., Carrier, N., Hull, E., & Kabbaj, M. (2014). Sex differences in anxiety and depression: role of testosteroneFrontiers in Neuroendocrinology, 35(1), 42–57.
 16. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/anxiety-disorders

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canınız yemek istemiyorsa bunları yapabilirsiniz

Canınız yemek istemiyorsa bunları yapabilirsiniz

Hamilelikte anksiyete bozukluğu

Hamilelikte anksiyete bozukluğu