,


Anksiyete nedenleri ve semptomları nelerdir? Kimler anksiyete bozukluğuna yakalanır?

Kimler anksiyete bozukluğuna yakalanır?

Anksiyete bozuklukları çocukları ve gençleri de etkiler. 13-18 yaş arasındaki gençlerin yaklaşık% 8’inde anksiyete bozukluğu var ve semptomlar 6.5 yaş civarında başlıyor.

Kadınların hayatları boyunca anksiyete bozukluğuna yakalanma riskleri erkeklerinkinden iki kat daha fazladır. Ayrıca, bazı anksiyete bozuklukları bazı kadınları diğerlerinden daha fazla etkilemektedir.

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu (GAD), Amerikan Hintli/Alaska Yerli kadınlarını diğer ırk ve etnik kökenlerden daha fazla etkilemektedir. GAD ayrıca daha beyaz kadınları ve İspanyol kadınlarını Asya veya Afrikalı-Amerikalı kadınlara göre daha fazla etkiliyor.

Sosyal fobi ve panik bozukluğu, daha çok beyaz kadını diğer ırk ve etnik kökenden daha fazla etkiliyor.

Anksiyete bozukluklarına ne neden olur?

Araştırmacılar anksiyete bozukluklarının faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığını düşünüyorlar;

 • Adet döngüsü sırasında hormonal değişiklikler
 • Genetik. Anksiyete bozuklukları ailelerde de görülebilir.
 • Travmatik olaylar. Kötüye kullanım, bir saldırı veya cinsel taciz yaşamak, anksiyete, travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Anksiyete nedenleri ve semptomları nelerdir? Kimler anksiyete bozukluğuna yakalanır?

Anksiyete bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Anksiyete bozukluğu olan kadınlar endişeli düşünce veya inançların, fiziksel belirtilerin ve yapmış oldukları gündelik faaliyetlerden kaçınma da dahil olmak üzere davranış değişiklikleriyle karşılaşır. Her anksiyete bozukluğunun farklı semptomları vardır. Hepsinde bir korku vardır ve şimdi veya gelecekte oluşabilecek şeyler hakkında korku duyarlar.

Fiziksel semptomlar şunları içerebilir:

 • zayıflık
 • Nefes darlığı
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Mide bulantısı
 • Ani ateş basması
 • Baş dönmesi

Anksiyete bozukluklarının fiziksel belirtileri genellikle diğer zihinsel veya fiziksel hastalıklarla birlikte görülür. Bu, anksiyete belirtilerini örtbas edebilir veya onları daha da kötüleştirebilir.

Kaynaklar;

 1. McLean, C.P., Asnaani, A… .Hofmann, S.G. (2011).Gender Differences in Anxiety Disorders: Prevalence, Course of Illness, Comorbidity and Burden of IllnessJournal of Psychiatric Research; 45(8): 1027-1035.
 2. National Institute of Mental Health. (2015). What are Anxiety Disorders?
 3. Vesga-Lopez, O., Schneier, F.R., Wang, S., Heimberg, R.G., Liu, S.M., Hasin, D.S., Blanco, C. (2008). Gender differences in generalized anxiety disorder: results from the National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions (NESARC)Journal of Clinical Psychiatry; 69(10): 1606-16.
 4. National Library of Medicine. (2013). Panic disorder.
 5. National Institute of Mental Health. (n.d.) Anxiety Disorders in Children and Adolescents (Fact Sheet).
 6. Centers for Disease Control and Prevention. (2011). Mental illness surveillance among adults in the United StatesMorbidity and Mortality Weekly Report, 60(3), 1–32.
 7. Asnaani, A., Richey, J.A., Dimaite, R., Hinton, D.E., Hofmann, S.G. (2010). A Cross-Ethnic Comparison of Lifetime Prevalence Rates of Anxiety DisordersJ Nerv Ment Dis; 198(8): 551-555.
 8. National Institute of Mental Health. (2015). Mental health medications.
 9. Anderson, E., Shivakumar, G. (2013). Effects of Exercise and Physical Activity on AnxietyFrontiers in Psychiatry; 4:27.
 10. Harner, H., Hanlon, A.L., Garfinkel, M. (2010). Effect of lyengar yoga on mental health of incarcerated women: a feasibility studyNursing Research; 59(6): 389-99.
 11. National Center for Complementary and Integrative Health. (2014). Meditation: What You Need to Know.
 12. Lackner, J. M., Ma, C. X., Keefer, L., Brenner, D. M., Gudleski, G. D., Satchidanand, N., … Mayer, E. A. (2013). Type, rather than number, of mental and physical comorbidities increases the severity of symptoms in patients with irritable bowel syndromeClinical Gastroenterology and Hepatology, 11(9), 1147–1157.
 13. Kaplan, A., Franzen, M. D., Nickell, P. V., Ransom, D., & Lebovitz, P. J. (2014). An open-label trial of duloxetine in patients with irritable bowel syndrome and comorbid generalized anxiety disorderInternational Journal of Psychiatry in Clinical Practice, 18(1), 11–15.
 14. American Psychological Association. (2013). Breathing easier(link is external).
 15. McHenry, J., Carrier, N., Hull, E., & Kabbaj, M. (2014). Sex differences in anxiety and depression: role of testosteroneFrontiers in Neuroendocrinology, 35(1), 42–57.
 16. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/anxiety-disorders

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En güzel düğünler bahar düğünleri; İşte size 10 neden.

En güzel düğünler bahar düğünleri; İşte size 10 neden.

Kilo vermenize yardımcı olacak 7 Diyet Pizza Hilesi

Kilo vermenize yardımcı olacak 7 Diyet Pizza Hilesi