,


Anoreksiya nasıl teşhis edilir? Anoreksiya tedavisi nasıl yapılır?

Anoreksiya nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz ya da hemşireniz semptomlarınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Bir doktor veya hemşire ile gizli yemek ya da egzersiz davranışları hakkında konuşmak zor olabilir. Ancak doktorların ve hemşirelerin sağlıklı olmanıza yardımcı olmak üzere orada bulunduklarını unutmayın. Yeme ve egzersiz davranışlarınız hakkında bir doktor veya hemşireyle dürüst olmak, yardım istemek için iyi bir yoldur.

Doktorunuz ağır bir kilo kaybına neden olabilecek diğer sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için kan testleri ve idrar testi gibi fiziksel muayene ve diğer testleri yapar.

Doktorunuz, ciddi kilo kaybının sağlığınızı nasıl etkilediğini görmek için böbrek fonksiyon testleri, kemik yoğunluğu testleri veya elektrokardiyogram (EKG) gibi başka testler de yapabilir.

Anoreksiya nasıl teşhis edilir? Anoreksiya tedavisi nasıl yapılır?

Anoreksiya nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz size daha iyi olmanızı sağlamak için çalışacak bir doktor, beslenme uzmanı ve terapist ekibine başvurabilir. Aile üyeleriyle yaşıyorsanız, bazı tedavilerinize katılmaya davet edilebilirler.

Tedavi planları aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir:

 • Beslenme tedavisi. Doktorlar, hemşireler ve danışmanlar, sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve korumak için sağlıklı yemenizde yardımcı olacaktır. Bazı kız ya da kadınlar, iyileşmek için yeterli yemeye dikkat etmek için hastaneye kaldırılmalı ya da bir konut tedavi programına (geçici olarak bir sağlık kuruluşunda yaşamak) gerek duyulabilir. Anoreksiya hastalarında herhangi bir kalp problemini izlemek için hastaneye kaldırmak gerekebilir. Sağlıklı bir kiloya ulaşma, iyileşme sürecinin önemli bir parçasıdır, böylece beyindeki düşünce ve hisler de dahil olmak üzere vücudunuzun biyolojisi doğru şekilde çalışır.
 • Psikoterapi. Bazen “konuşma terapisi” adı verilen psikoterapi, herhangi bir zararlı düşünceyi veya davranışları değiştirmenize yardımcı olmak için danışmanlık yapmaktadır. Bu terapi, duygularınız hakkında konuşmanın önemini ve yaptıklarınızı nasıl etkilediğine odaklanabilir. Bir terapistle birebir çalışabilir veya anoreksiya sahip olan diğer kişilerle bir grup halinde çalışabilirsiniz. Anoreksi olan kızlar için, danışmanlık bütün ailenin ilgisini çekebilir.
 • Destek grupları, başka tedaviye eklendiğinde anoreksi olan bazı insanlar için yararlı olabilir. Destek gruplarında kızlar veya kadınlar ve bazen aileleri hikayelerini bir araya getirir ve paylaşır.
 • İlaç. Araştırmalar, antidepresanlar gibi ilaçların, anoreksi ile birlikte olan depresyon ve anksiyete belirtilerini iyileştirerek bazı kızlara ve kadınlara anoreksi tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Çoğu kız ve kadın tedavi ile daha iyi hale gelir ve sağlıklı yollarla yemek yiyebilir ve egzersiz yapabilir. Bazıları ilk tedaviden sonra iyileşebilir. Diğerleri iyileşir ancak yeniden nüksedebilir ve tekrar tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Kaynak:

 1. Smink, F. E., van Hoeken, D., & Hoek, H. W. (2012). Epidemiology of eating disorders: Incidence, prevalence and mortality rates. Current Psychiatry Reports;14(4):406-414.
 2. National Collaborating Centre for Mental Health (UK). Core Interventions in the Treatment and Management of Anorexia Nervosa, Bulimia Nervosa and Related Eating Disorders. NICE Clinical Guidelines, No. 9. The British Psychological Society & The Royal College of Psychiatrists: Leicester, UK; 2004.
 3. Gagne, D.A., et al. (2012). Eating disorder symptoms and weight and shape concerns in a large web-based convenience sample of women ages 50 and above: Results of the gender and body image (GABI) study(link is external). International Journal of Eating Disorders; 45(7):832-844.
 4. Mehler, P.S., Brown, C. (2015). Anorexia nervosa – medical complications.(link is external) Journal of Eating Disorders; 3:11.
 5. Jauregui-Garrido, B., Jauregui-Lobera, I. (2012). Sudden death in eating disorders. Vasc Health Risk Manag , 91–8.
 6. Arcelus, J., et al. (2011). Mortality rates in patients with anorexia nervosa and other eating disorders.(link is external)Archives of General Psychiatry; 68(7):724-731. 
 7. Bulik, C.M., Sullivan, P.F., Carter, F.A., et al. (1996). Lifetime anxiety disorders in women with bulimia nervosa. Compr Psychiatry; 37(5):368–74. 
 8. Smith, C., Steiner, H. (1992). Psychopathology in Anorexia Nervosa and Depression. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry; 31(5):841–3. 
 9. Murray, H. B., Tabri, N., Thomas, J. J., Herzog, D. B., Franko, D. L., Eddy, K. T. (2017). Will I get fat? 22-year weight trajectories of individuals with eating disorders. Int J Eat Disord. Epub ahead of print.
 10. Eddy, K. T., Tabri, N., Thomas, J. J., Murray, H. B., Keshaviah, A., Hastings, E., et al. (2017). Recovery from anorexia nervosa and bulimia nervosa at 22-year follow-up. J Clin Psychiatry, 78(2), 184-189.
 11. Easter, A., Treasure, J., Micali, N. (2011). Fertility and prenatal attitudes towards pregnancy in women with eating disorders: results from the Avon Longitudinal Study of Parents and Children(link is external). BJOG; 118:1491–1498.
 12. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/anorexia-nervosa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu buluş enerji tüketimini düşürebilir

Bu buluş enerji tüketimini düşürebilir

Gıda Günlüğü tutmanın kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olduğu 6 Yol

Gıda Günlüğü tutmanın kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olduğu 6 Yol