, ,


Bu buluş enerji tüketimini düşürebilir

Mısırlı bir mucit, elektrik çarpması riskini ortadan kaldıran ve enerji tüketimini önemli ölçüde azaltan evler için güvenli bir elektrik sistemini başarıyla test etti.

Fransa’da bulunan mucit Tarek Shaaban, sistemi dört katlı evinde test etti ve şimdi Mısır’daki Askeri Üretim Bakanlığı’na bağlı bir şirketi ikna ettirerek buluşunu genişletmeye çalışıyor. (Benha Şirketi, Elektronik Endüstrileri)

Shaaban, 2008 yılında Mısır Bilim ve Teknoloji Araştırma Akademisi tarafından Yapılarda Güvenli Elektrik Bağlantısı sistemi için bir patent aldı. Buluş, bu yıl düzenlenen Cenevre Uluslararası Buluş Fuarı’nda (29 Mart – 2 Nisan) altın madalya kazandı.

Bu buluş enerji tüketimini düşürebilir

SciDev.Net’e icadı için yaptığı açıklamada “elektrik voltajını 220V’dan 14V’a dönüştürerek aydınlatmanın kalitesinden ödün vermeden güvenli ve tasarruflu hale getirdi” dedi.

Bunu mümkün olan en düşük seviyedeki elektrik akımına karşı direnci azaltan bir elektromanyetik devreye dayanarak yapıyor. Bu daha sonra tüketilen elektriği en alt seviyeye indirerek Shaaban’a göre enerji tüketiminin yüzde 85’inden fazlasını tasarruf ediyor.

Sistemin güvenlik için de faydası vardır. Shaaban, “Elektrik çarpmalarının neden olduğu yangın ve ölüm tehlikelerinden korunuyor; teller birbirine değdiğinde veya suya maruz kaldıklarında herhangi bir risk oluşturmuyor” diye vurguladı.

Yeniliği test eden Elektronik Sanayi Sektörü Ekibinin Benha Şirketi üyesi olan mühendis Nader Galal, SciDev.Net’e, Shaaban’ın değerlendirmeye alınmasında vaat edilen olumlu sonuçların “yüzde yüz başarı sağlanmış” olduğunu söyledi.

“İlk bakışta mantıksız görünüyordu, fakat pratik deney görüşümüzü değiştirdi,” diye ekledi Galal.

Galal, icadın buluşun muazzam ölçüde başarılı olmasını bekliyor. Elektrik tüketimini azaltma ihtimali, bölgedeki çoğu enerji kaynağında kriz yaşayan ülkeler için önem arz etmektedir.

Yenilenebilir Enerji Uygulamalarının Geliştirilmesi için Pan-Arap Stratejisi bölgedeki konvansiyonel enerji kaynaklarına olan talebin 2010 ile 2030 yılları arasında yıllık ortalama yüzde altı oranında artacağı tahmininde bulundu.

Shaaban, “Suudi Arabistan’dan biri BAE’den iki yatırımcı ile büyük ölçekte sistemi üretmek için ortaklık görüşmelerinde” bulunmaktadır. Ancak, aydınlatma şirketlerinden gelen güçlü bir sorundan korkuyor çünkü yenilik, aydınlatma ünitelerinin daha uzun ömürlü olabileceği anlamına geliyor.

Klima üniteleri ve elektrikli su ısıtıcılarının gerektirdiği gibi yüksek elektrik yükleri gerektiren cihazları çalıştırabilmek için sistemi geliştirmek gerekiyor, bunun için ise çalışmalar da devam etmektedir.

Kaynak:http://www.scidev.net/global/energy/news/invention-slashes-energy-consumption.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anoreksiya kadınları nasıl etkiler? Semptomları ve nedenleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Anoreksiya kadınları nasıl etkiler? Semptomları ve nedenleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Anoreksiya nasıl teşhis edilir? Anoreksiya tedavisi nasıl yapılır?

Anoreksiya nasıl teşhis edilir? Anoreksiya tedavisi nasıl yapılır?