,


Esneklik, Bir Bahane Değildir: Çocuğunuz Neden Yoga Yapmalı?

Yoga sadece varlıklı insanlara yönelik eğilim ve sevilen bir egzersiz değil. En kolay pozlar bile en sağlıklı sonuçlar getiriyor. Yoga*, stresle mücadele etmemize, daha hızlı uykuya dalmamıza ve yağ yakmamıza yardımcı olur. Her pozun kendi yararları vardır. Yetişkinler günlük yoga uygulamaya çalışırken, bazı çocuklar ‘yoga’ kelimesinin ne demek olduğunu bilmiyorlar. “Çocuklarım çok esnek ve aktif bu nedenle de şimdi yogaya ihtiyaçları yok” – ebeveynlerin yoga* gibi sağlıklı uygulamalara karşı en büyük bahaneleri budur.

Kabul ediyorum, çocuklar aktif ve esnektir, ancak yoga* yalnızca esneklikle ilgili değildir. Çocuklara da çok sayıda hayat dersi veriyor. Çocuklar duygularını kontrol etmeyi, gelecekte stresle baş etmeyi ve genel olarak sağlığını geliştirmeyi öğrenirler. Yetişkinler gibi, çocuklar da günlük stres yüzünden, Zor dersler, okul baskısı, TV şovları, video oyunları, rekabetçi sporlar ve moda rekabeti gibi durumlar nedeniyle gergin, sabırsız ve sinirli oluyorlar.

Yoga* yaparken çocuklar sadece egzersiz yapmak ve esnekliklerini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda içsel benliklerine derinden bağlanırlar ve kendilerini daha iyi tanımaya başlarlar. Ben bir yoga* bağımlısı değilim – Ben rahatlamak, uykuya dalmak veya aklımı rahatlatmak için birkaç poz yoga yapıyorum ve bu benim için yeterli.

Esneklik, Bir Bahane Değildir: Çocuğunuz Neden Yoga Yapmalı?

1. Bedeni ve zihni sakinleştirin.

Kendi çocuğum olmadığından bazen yeğenim ya da arkadaşımın kızı gibi hiperaktif bir çocukla nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum. Bağırıp cezalandırmak yerine, vücuda ve zihnin sakinleşmesine yardımcı olan birkaç yoga pozu hazırlamalarını öneriyorum. Koşu veya atlama müthiş egzersizlerdir , çocuğun enerji seviyesini arttırır ve özellikle uyku zamanı geldiğinde onları daha da aktif hale getirirler. Çocuğunuzun bedenlerini ve zihinlerini şimdi doğru bir şekilde sakinleştirmesi için yoga öğretin, ileride size teşekkür edeceklerdir. Büyümeye ne zaman başlayacaklarını, bedenlerini rahatlatacaklarını, telaşlı bir dünyada barış ve uyumu bulacaklarını bilirler. Yoga hayatın bir parçası haline gelecektir.

2. Dünyayı keşfedin

Bir çocuk yogayı zor bulabilirken, diğeri de kolaylıkla farklı pozlamalar yapabilir. Püf noktası ne peki? Çocuğunuza dünyayı yoga yoluyla eğlenceli bir şekilde keşfetmesine yardımcı olun. Örneğin, Bhujangasana – çocukların sırtına gergin olmalarına yardımcı olan yoga asana – yapmalarını ve onlardan hiçbir kol ve bacakları olmayan gerçek yılan olduklarını hayal etmelerini isteyin. Her asana da aynı şey geçerlidir. Çocuğunuzun farkındalığını derinleştirin ve eğlenceli yoga pozları aracılığıyla dünyayı keşfetmelerine yardımcı olun.

3. Sabır geliştirin

Ebeveyn olarak, muhtemelen çocuğun sabırsızlığının üstesinden gelmenin ne kadar zor olduğunu biliyorsundur. Bir kerede her şeyi isterler ve onlara hayallerindeki oyuncak almak için yeterli paranız olmadığını söyleseniz bile dinlemez ve ağlarlar. Burada sabır göstermeniz gerekir.

Çocuğunuz günlük olarak yoga yaparken her şeyin zaman ve çaba gerektirdiğini öğrenirler. Bazı pozlar basittir, diğerleri ilk denemede gerçekleştirilememektedir, bu nedenle sabırlı kalmak ve bunu yapana kadar denemek çok önemlidir. Alışveriş yaparken çocuğunuz, o oyuncağı bir seferde satın almanın kolay olmadığını anlar çünkü anne babalar para kazanmak için çok çaba harcarlar. Bunu yavaş yavaş sindirirler ve öğrenirler.

4. Doğayla bütünleşin

Yoga* çocukları doğaya bağlar. Çoğu modern çocuk boş zamanlarını ekranların önüne harcıyor çünkü ebeveynlerin dizüstü bilgisayarlarını veya tabletlerini vermeleri ve saatlerce çocuklarını unutmaları daha kolay. Umarım o ebeveynlerden biri değilsinizdir. Çocuğunuza yoga asanaları yoluyla doğayla bağlantı kurmalarına yardımcı olun. Yoga yolculuğuna çıkın. Birlikte hayvan ve doğa asanaları yapın. Ördek, köpek, fil, tırtıl, tavşan, at ve diğer hayvanlar iyi örneklerdir, en işe yarar olanlarıdır. Ormanları, dağları, yanardağları ve çocuğunuzun yapmayı sevdiği herhangi bir doğa asanası, en azından bir süre için doğaya daha yakın olmalarını ve teknolojiyi unutmalarına yardımcı olacak.

5. Güç geliştirin

Her çocuğun oturup, daha uzun süre çalışıp, daha yüksek atlayacak kadar güçlü olmadığı anlamına gelir. Dahası, her çocuk diğerine göre esnek değildir. Yoga*, çocukların güç kazanmasına ve esnekliği geliştirmesine yardımcı olur. Bazı insanlar, yoga’nın daha uzun bir hayatın anahtarı olduğunu ve çoğumuzun 20’li ve 40’lı yılların sonlarında yoga’nın bütün büyük faydalarını keşfederken, bugün neden bu alışkanlığı çocuğunuza şimdiden kazandırmıyorsunuz?

Kuşkusuz, yoga* çocuklar için iyidir. Çocuğunuza çaba sarfetmeksizin pek çok faydalı şey öğretmek eğlenceli bir yoldur. Üstelik, kendinizin de yoga* yapmaya başlamanız için harika bir neden. Siz ve çocuğunuz, mazeretlerinizi dindirmek, daha sağlıklı bir hayat yaşamak ve birlikte kaliteli bir aile vakti geçirmek için birbirinize ilham verebilirsiniz.

Kaynak: http://family.amerikanki.com/child-practice-yoga/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte anksiyete bozukluğu

Hamilelikte anksiyete bozukluğu

Otoimmün hastalıklar nelerdir? Ne kadar yaygındır? Kim daha çabuk yakalanır?

Otoimmün hastalıklar nelerdir? Ne kadar yaygındır? Kim daha çabuk yakalanır?