,


Gıda Günlüğü tutmanın kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olduğu 6 Yol

Yeme alışkanlıklarınızı daha iyi tanımanızın ve diyetinizi iyileştirmenin bir yolu, gıda günlüğü tutmaktır. Bu, ideal kilolarını elde etmeye çalışan kişiler için özellikle önemlidir. Tutarlı kalırsanız, kendi kendine gıda günlüğü takip etmenin kilo vermeyi teşvik ettiği gösterilmiştir. Yemek günlük kaydı, yiyecekle iyi ilişkiler kurmanıza, dikkatli yeme temellerini öğrenmenize ve daha sezgisel bir diyetçi haline gelmenize yardımcı olur.

Gıda Günlüğü tutmanın kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olduğu 6 YolGünlük dergilerin zihnimizde yer kaplayan duygu ve düşünceleri serbest bırakmamıza izin verdiğini biliyoruz ve sadece ilişkilerimiz, işlerimiz ve genel hayatımızla ilgili değil bu. Vücudumuza aldığımız yiyecekler hakkındaki düşünceler de beynimizi karmaşıklaştırabilir. Daha önce hiç yiyecek günlüğü denemediyseniz, başlamak için harika bir zaman olabilir. İşte nedenleri:

 

1. Gıda günlüğü tutmanız kilo kaybınızı ikiye katlayabilir

Portland’daki Sağlık Araştırması Merkezi olan Kaiser Permanente’nin yürüttüğü bir araştırma, bir gıda gıda günlüğü tutulmasının diyetteki kilo vermeyi iki katına çıkardığını keşfetti. Bir çalışmaya göre, ne kadar fazla yiyecek kaydı tutarsanız kaybettiğiniz ağırlık da o kadar artar. Bunun nedeni, ne zaman ve ne içtiğiniz ve yediğinizi takip etmenizin yemek yeme riskini azaltmasıdır.

2. Her yemekten sonra nasıl hissettiğinizi düşünün

Diyet söz konusu olduğunda, günün saati, kilo vermenin ne kadar etkili ve hızlı bir şekilde rol oynadığını gösterir. Gıda günlüğü, her yemekten sonra ne hissettiğinizi ve yeme alışkanlıklarınız hakkında neyi değiştirmeniz gerektiğini yansıtmanıza yardımcı olur.

Aynı zamanda, istek üzerine düşünmenizi ve onlarla savaşmanın bir yolunu bulmanızı sağlar. Diyet genellikle deney gerektirir. Gıda günlüğü, vücudunuz için en iyi sonucu bulmak için tüm bu deneyleri karşılaştırmanıza olanak tanır.

3. Gıda intoleranslarına dikkat edin.

Katılıyorum, insanlar bu günlerde aşırı gıda intoleransları alıyor. Ancak deri döküntüleri, şişkinlik, mide bulantısı, ishal, kusma, huzursuz bağırsak, kronik yorgunluk veya uykusuzluk yaşarsanız, bunlar gıda intoleransı semptomları olabilir. Bir araştırma gıda intoleransının çeşitli hastalıklarla bağlantılı olduğunu düşündürmektedir. Vücuduna aldığın şeyleri takip ederken, yiyeceklerin seni hangi hastalığa sürüklediğine dikkat etmen gerekir.

4. Vücudunuzun belirli bir yemek planına nasıl tepki verdiğini kaydedin

Ve bu, sizin için ideal olacak bir yemek planı oluşturmanıza yardımcı olur. Kayıt yapmadığınızda diyet değişiklikleri yapmak zordur. Sonuçta, bir hafta önce öğle veya akşam yemeğinde ne yediğini hatırlıyor musun? Dün? Yoğun yaşam tarzlarımızla, bugün ne yaptığınızı unutmamak, ne yediğinizden söz etmemek çok kolay. Burada basit bir gıda günlüğünün bize yardımı dokunabilir.

5. Gıda günlüğü, diğer günlük etkinlikleri hatırlamanıza yardımcı olur.

Gün boyunca yaşanan tüm olayları dahil edin ve bunlardan hangisinin kilo kaybınızı nasıl etkilediğini görün. Belki de kaşık kaşık çikolata yemenizin sebebi patronunuzdan gelen geribildirim ya da Jessica Alba ile karşılaştırmaya hiç bir zaman son vermeyen eşinizdir. Veya, tüm kilo kaybı şikayetlerine rağmen kalori ile dolu en sevdiğiniz yemekleri yapan anneniz. Kim bilir?

6. Şeker alımını takip edin

Bir araştırma, fazla şeker tüketiminin kilo artışına katkıda bulunabileceğini ve başka bir araştırmada obezite ve yüksek şeker tüketimi arasında en güçlü bağ olduğunu buldu. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre gıda günlüğü, şekerin “düşman” olduğunu ve günlük 25 gramdan daha az yemeniz gerektiğini hatırlatacaktır. Ayrıca, sodyum alımını kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Bulgular, diyette sodyum tüketiminin de obezite ile ilişkili olabileceğini gösteriyor.

Gıda günlüğü, yeme alışkanlıklarınızı netleştirir, akıllı yiyecek tercihleri yapmanıza ve ideal kilonuza bir adım daha yaklaşmanıza yardımcı olur. Başlangıçta yıldırıcı olabilir, ancak başlayınca kısa sürede yiyecek alımınızı takip etmek için alışkanlık kazanacaksınızdır.

Kaynak:http://diet.amerikanki.com/food-journaling-weight-loss/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anoreksiya nasıl teşhis edilir? Anoreksiya tedavisi nasıl yapılır?

Anoreksiya nasıl teşhis edilir? Anoreksiya tedavisi nasıl yapılır?

PHP'nin Derlediği Yapılandırma Seçeneklerini Nasıl görebiliriz?

PHP’nin Derlediği Yapılandırma Seçeneklerini Nasıl görebiliriz?