,


Hamilelikte anksiyete bozukluğu

Anksiyete bozukluğu tedavisi hamileliğimi etkiler mi?

Tedaviniz danışmanlık tarzında bir tedavi ise hamileliğinizi etkilemez.

Anksiyete bozukluğunu tedavi etmek için ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Kaygı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar doğmamış bebeğinizi etkileyebilir.

Kaygı bozukluğumun tedavisi için ilaç kullanırsam, bebeğimi emzirebilir miyim?

Hamilelikte anksiyete bozukluğu

Değişir. Kaygı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar anne sütünü geçebilir. Bazı SSRI’lar gibi bazı antidepresanların emzirmek için emniyetlidir.

İlacınızı çok çabuk almayı bırakmayın. İlacınızın sizin ve bebeğiniz için ne gibi bir etkesi olduğunu öğrenmek için doktorunuzla konuşun. İlacınızın anne sütünüzden geçip geçmediğini ve emzirilen bebeğiniz için olası yan etkileri öğrenmek için ilacınız hakkında mutlaka çok detaylı bilgi edinin.

Anksiyete bozuklukları diğer sağlık durumlarını nasıl etkiler?

Kaygı bozuklukları kadınlarda sık görülen diğer sağlık sorunlarını etkileyebilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Depresyon. Kaygı bozuklukları depresyonla aynı zamanda olabilir. Böyle bir durumda hem anksiyete hem de depresyon tedavisi o kadar etkili olmayabilir. Danışmanlık ve tıp gibi tedavilerin bir kombinasyonuna ihtiyacınız olabilir.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS). IBS semptomları kaygı bozukluğu olan insanlarda yaygındır. Genelleşmiş anksiyete bozukluğu IBS’li kişiler arasında da yaygındır.12 Üzüm, IBS semptomlarını kötüleştirebilir, özellikle de mide veya gaz rahatsızlığı gibi gastrointestinal (GI) semptomları geliştirebilir. GI semptomları stresli olabilir ve daha fazla kaygıya yol açabilir. IBS tedavisi kaygı tedavisine yardımcı olsa da, her iki koşulda da tedavi etmeniz önemlidir.13

Kronik ağrı. Anksiyete bozuklukları, romatoid artrit, fibromiyalji ve migren gibi kronik ağrıya neden olan belirli hastalıkları olan kadınlarda görülür.

Kalp-damar hastalığı. Kaygı ve depresyon, Amerikalı kadınlar için önde gelen ölüm nedeni olan kalp hastalığı riskini artırır. Kaygı, kalp krizi veya inme sonrasında iyileşmeyi de zorlaştırabilir.

Astım. Çalışmalar astımı anksiyete bozukluklarıyla ilişkilendirir. Stres ve kaygı astım ataklarını tetikleyebilir; astım atakları sırasında nefes darlığı ve hırıltılı solunum kaygısına neden olabilir. Çalışmalar solunum eğitiminin astım kontrolüne yardımcı olabileceğini ve kaygıları hafifletebileceğini göstermektedir.

Anksiyete bozuklukları ve kadınlarla ilgili en yeni araştırma nedir?

Araştırmacılar neden kadınların anksiyete bozuklukları ve depresyon gelişimi için erkeklerden iki kat fazla sorun yaşadıklarını araştırıyorlar. Bir kadının adet döngüsü ve üreme yaşamı boyunca (bir kadının bir bebek sahibi olabileceği yıllar boyunca) östrojen hormonu düzeyindeki değişiklikler muhtemelen bir rol oynamaktadır.

Araştırmacılar yakın zamanda, kadınlarda ve erkeklerde bulunan, ancak erkeklerde genellikle daha yüksek seviyelerde bulunan testosteron erkek hormonu üzerinde çalışmışlardır. Çalışmada kadınlar için testosteron tedavisinin anti-anksiyete ve antidepresan tıp ile benzer etkilere sahip olduğunu buldular.15

Diğer araştırma, gebelik sırasında ve sonrasında anksiyete bozuklukları ve depresyon üzerine ve aşırı kilolu ve obez kadınlar üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Kaynaklar:

 1. McLean, C.P., Asnaani, A… .Hofmann, S.G. (2011).Gender Differences in Anxiety Disorders: Prevalence, Course of Illness, Comorbidity and Burden of IllnessJournal of Psychiatric Research; 45(8): 1027-1035.
 2. National Institute of Mental Health. (2015). What are Anxiety Disorders?
 3. Vesga-Lopez, O., Schneier, F.R., Wang, S., Heimberg, R.G., Liu, S.M., Hasin, D.S., Blanco, C. (2008). Gender differences in generalized anxiety disorder: results from the National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions (NESARC)Journal of Clinical Psychiatry; 69(10): 1606-16.
 4. National Library of Medicine. (2013). Panic disorder.
 5. National Institute of Mental Health. (n.d.) Anxiety Disorders in Children and Adolescents (Fact Sheet).
 6. Centers for Disease Control and Prevention. (2011). Mental illness surveillance among adults in the United StatesMorbidity and Mortality Weekly Report, 60(3), 1–32.
 7. Asnaani, A., Richey, J.A., Dimaite, R., Hinton, D.E., Hofmann, S.G. (2010). A Cross-Ethnic Comparison of Lifetime Prevalence Rates of Anxiety DisordersJ Nerv Ment Dis; 198(8): 551-555.
 8. National Institute of Mental Health. (2015). Mental health medications.
 9. Anderson, E., Shivakumar, G. (2013). Effects of Exercise and Physical Activity on AnxietyFrontiers in Psychiatry; 4:27.
 10. Harner, H., Hanlon, A.L., Garfinkel, M. (2010). Effect of lyengar yoga on mental health of incarcerated women: a feasibility studyNursing Research; 59(6): 389-99.
 11. National Center for Complementary and Integrative Health. (2014). Meditation: What You Need to Know.
 12. Lackner, J. M., Ma, C. X., Keefer, L., Brenner, D. M., Gudleski, G. D., Satchidanand, N., … Mayer, E. A. (2013). Type, rather than number, of mental and physical comorbidities increases the severity of symptoms in patients with irritable bowel syndromeClinical Gastroenterology and Hepatology, 11(9), 1147–1157.
 13. Kaplan, A., Franzen, M. D., Nickell, P. V., Ransom, D., & Lebovitz, P. J. (2014). An open-label trial of duloxetine in patients with irritable bowel syndrome and comorbid generalized anxiety disorderInternational Journal of Psychiatry in Clinical Practice, 18(1), 11–15.
 14. American Psychological Association. (2013). Breathing easier(link is external).
 15. McHenry, J., Carrier, N., Hull, E., & Kabbaj, M. (2014). Sex differences in anxiety and depression: role of testosteroneFrontiers in Neuroendocrinology, 35(1), 42–57.
 16. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/anxiety-disorders

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anksiyete bozukluğunun teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Anksiyete bozukluğunun teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Esneklik, Bir Bahane Değildir: Çocuğunuz Neden Yoga Yapmalı?

Esneklik, Bir Bahane Değildir: Çocuğunuz Neden Yoga Yapmalı?