,


Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji otoimmün hastalıkları mıdır? Otoimmün hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Myaljik ensefalomiyelit olarak da bilinen kronik yorgunluk sendromu veya ME / CFS ve fibromiyalji (feye-broh-meye-AL-juh) (FM) otoimmün hastalık değildir. Ancak sık sık bazı otoimmün hastalıkların semptomlarına sahiptirler, her zaman yorgun olmak ve ağrı çekmek gibi.

ME / CFS, çok yorgun olmana, konsantre olamamana, zayıf hissetmene ve kas ağrının olmasına neden olabilir. ME / CFS’nin belirtileri gelip gidicidir. ME / CFS’nin nedeni bilinmemektedir.

FM, ağrının veya hassasiyetinin vücudun her yerinde birden fazla yerde hissedildiği bir hastalıktır. Bu “hassas noktalar” boyun, omuzlar, sırt, kalçalar, kollar ve bacaklarda bulunur ve basınç uygulandığında acı vericidir. Diğer belirtiler yorgunluk, uyku bozukluğu ve sabah sertliğini içerir. FM özellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda görülür. Ancak bazen çocuklar, yaşlılar ve erkekler de çıkabilir. Sebep bilinmemektedir.

Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji otoimmün hastalıkları mıdır? Otoimmün hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Bir otoimmün hastalığım olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Tanıya ulaşmak uzun ve stresli bir süreç olabilir. Her otoimmün hastalık benzersiz olmasına rağmen, çoğu aynı belirtilerin bazılarını paylaşır. Ve birçok otoimmün hastalık semptomları diğer sağlık sorunları türleri için de aynıdır. Bu, doktorların gerçekte bir otoimmün hastalığınız olup olmadığını ve hangisinin olabileceğini öğrenmesini zorlaştırıyor. Ancak sizi rahatsız eden belirtiler yaşıyorsanız nedenini bulmak önemlidir. Eğer cevap alamıyorsanız vazgeçmeyin. Belirtilerinizin sebebini bulmak için aşağıdaki adımları atabilirsiniz:

  • Ailenizin bütün fertlerini içeren kapsamlı bir aile sağlığı geçmişi yazın ve bunu doktorunuzla paylaşın.
  • Sahip olduğunuz herhangi bir belirtiyi alakasız görünseler bile kaydedin ve bunu doktorunuzla paylaşın.
  • En büyük belirtinizle ilgili konuşabileceğiniz bir uzman arayın. Örneğin, iltihaplı bağırsak hastalıkları belirtileri varsa, bir gastroenterolog ile başlayın işe. Normal doktorunuza, arkadaşlarınıza ve diğerlerine danışarak onlardan öneriler isteyin.
  • İhtiyaç duyarsanız, ikinci, üçüncü veya dördüncü görüşleri de alın. Doktorunuz semptomlarınızı ciddiye almıyorsa ya da stresle alakalı olduğunu veya zihninizle ilgili olduğunu söylüyorsa başka bir doktora daha görünmeyi deneyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otoimmün hastalıklar nelerdir? Ne kadar yaygındır? Kim daha çabuk yakalanır?

Otoimmün hastalıklar nelerdir? Ne kadar yaygındır? Kim daha çabuk yakalanır?