, ,


Magisk ile Android Telefonunuzu Nasıl Root edersiniz (Dolayısıyla Android Pay ve Netflix Tekrar Çalışır)

Android kullanıcıları, işletim sisteminin ilk çıkmasından beri telefonlarını root ediyorları ancak son yıllarda bu konu çok daha karmaşık hale geldi. Daha yakın zamanlarda, root yönetimini gerçekleştirmek için yeni bir yöntem ortaya çıktı ve ona Magisk deniyor.

Magisk nedir?

Geleneksel olarak, bir Android telefonunu root etmek şu şekildedir: önyükleyicinin kilidini açın (veya bir exploit bulun), özel bir kurtarma yapın, SuperSU’yu yükleyin. Ve bu yöntem yıllarca düzgün bir şekilde çalıştı.

Fakat Marshmallow’dan başlayarak, Google esas olarak önceki sürümlerin en popüler root yöntemlerini engelledi – “su” arka plan programını / sistem bölümüne attı ve başlangıçta gerekli izinlerle çalıştırdı. Bu, sistem bölümünü hiçbir şekilde değiştirmediği için “sistemsiz” root adı verilen yeni tür bir root erişimiyle sonuçlandı.

Bu artan güvenlik kapsamında, kullanıcıların root erişimi ile değerli hizmetler arasında seçim yapmak zorunda kalmasına neden olan Android Pay gibi hizmetleri korumak için Google SafetyNet gibi şeyler yerleştirildi.

Ama burada Magisk devreye giriyor. Bu temelde Android’de root erişimi ve yönetiminin evrimi. SafetyNet’e dokunulmaz, böylece kullanıcılar hala Android Pay ve Netflix’e erişebilir, ancak yine de Xposed gibi güçlü temel araçların çalışmaya devam etmesine izin verir. Gerçekten her iki dünyanın en iyisi.

Sürekli gelişen, tamamen açık kaynak ve her geçen gün daha da gelişiyor. Android Pay gibi şeyleri kaybetmekten endişe duyuyorsanız, şimdi bu yeni root çözümü değiştirme zamanı olabilir.

Magisk ile Nasıl Başlanır?

Önce, Magisk dosyasına ihtiyacın olacak. Magisk’in tüm avantajlarını okuyabilir ve XDA’daki bu konuya geçerek indirebilirsiniz. Devam edin ve Magisk Yöneticisi’ni bu sayfaya girmişken indirin, telefonunuzun dahili bellğine veya SDC kardta kopyalayın.

Not: Daha önce farklı bir root yöntemi kullandıysanız, Magisk’i kullanmadan önce aygıtınızı tamamen root’tan çıkarmanız gerekir. Bunu yapmak için UnSU Script‘i öneriyoruz. Telefonunuzda Magisk’i hızlı bir şekilde göstermek için TWRP gibi özel bir kurtarmaya ihtiyacınız olacak.

İşlemi başlatmak için özel kurtarma işleminize geçmeniz gerekiyor. Bu her telefonda biraz farklıdır – örneğin, Güç ve Ses Kısma düğmelerini aynı anda basılı tutmanız ve ardından “Kurtarma Modu” nu önyüklemek için ses seviyesi tuşlarını kullanmanız gerekebilir. Kendi modelinize ait işlemin nasıl yapıldığını görmek için Google’ın talimatlarını okuyabilirsiniz.

Özel kurtarma işleminizden, daha önce telefona aktardığınız Magisk ZIP dosyasını çevirin. TWRP’de “Yükle” üzerine dokunun, ardından Magisk dosyasını bulun. “Install Image” üzerine dokunun.

Magisk ile Android Telefonunuzu Nasıl Root edersiniz (Dolayısıyla Android Pay ve Netflix Tekrar Çalışır)

Buradaki tüm ayrıntıları onaylayın, sonra flaşı onaylamak için hızlıca kaydırın.

Magisk ile Android Telefonunuzu Nasıl Root edersiniz (Dolayısıyla Android Pay ve Netflix Tekrar Çalışır)

Dosya flashlanması için birkaç saniye gerekecek. İşiniz bittiğinde, “Sistemi Yeniden Başlat” düğmesine dokunun. Bitti.

Magisk ile Android Telefonunuzu Nasıl Root edersiniz (Dolayısıyla Android Pay ve Netflix Tekrar Çalışır)

Telefonun önyüklemesi tamamlandıktan sonra yukarıdaki XDA iş parçacıklarından indirmeniz gereken Magisk Yöneticisi‘ni kurmanız gerekir. Bu uygulamayı yükleyebilmeniz için önce Bilinmeyen Kaynakları etkinleştirmeniz gerekir; “Ayarlar> Güvenlik”> Bilinmeyen Kaynaklar bölümüne atlayın, geçişe tıklayın ve uyarıyı kabul edin.

Bundan sonra, Magisk Yöneticisi’ni doğrudan telefonunuza indirdiyseniz indirme klasöründen veya bilgisayarınızdan aktardıysanız Dosya Gezgini aracıyla yükleyebilirsiniz.

Magisk ile Android Telefonunuzu Nasıl Root edersiniz (Dolayısıyla Android Pay ve Netflix Tekrar Çalışır)

Durum sayfasında, geçerli sürümü çalıştırdığınızı ve durumunun root olduğunu görürsünüz. İsterseniz, burada SafetyNet kontrolünü de yapabilirsiniz.

NOT: Aşağıda bahsedeceğimiz Magisk Gizle’yi kullanmadıkça aygıtınız SafetyNet denetimini geçemez, önyükleme programının kilidini açar.

Magisk ile Android Telefonunuzu Nasıl Root edersiniz (Dolayısıyla Android Pay ve Netflix Tekrar Çalışır)

Ve artık Magisk’i kullanmaya hazırsınız.

Magisk’i Kullanma

Magisk, root yönetimi, root uygulama yükleme ve daha fazlası için hepsi bir arada bir çözüm türüdür.Magisk ile Android Telefonunuzu Nasıl Root edersiniz (Dolayısıyla Android Pay ve Netflix Tekrar Çalışır) Bunu Xposed ile karıştırılmış SuperSU gibi, hepsinin temiz, sıkı bir ambalajda olduğunu düşünün.

Özellikle daha önce root edilmiş bir telefon kullandıysanız, uygulama çok basit ve anlaşılması kolay. İşte, uygulamanın sol tarafında gezinerek erişebileceğiniz, hızlı menü dökümü:

Durum: Bu, halihazırda kurulu olan sürümün yanı sıra root ve SafetyNet durumunu gösterir.

Kurulum: Doğrudan uygulamadan Magisk kurulumu yapmak için kullanılır. İlk kurulumu tamamladıktan ve Magisk’i güncel tutmak istediğinizde kullanışlı.

SuperUser: Bu temelde Magisk’in SuperSU bölümüdür.

Modüller: Halihazırda kurulu olan Magisk modülleri.

İndirmeler: Magisk modüllerini indirdiğiniz yer.

Log (günlük): Kök istek günlüğü.

Ayarlar menüsüne girerseniz, bazılarının gerçekten düzgündür ve daha gelişmiş seçenekler bulursunuz. Yine, hepsinin yaptıklarının bir dökümünü burada bulabilirsiniz.

Dark (Koyu) Tema: Uygulama temasını değiştirir.

Güncelleme Bildirimi: Magisk’in yeni bir sürümü mevcut olduğunda push bildirimi alın.Magisk ile Android Telefonunuzu Nasıl Root edersiniz (Dolayısıyla Android Pay ve Netflix Tekrar Çalışır)

Clear Repo Cache: Uygulama havuzunu yeniler.

Magisk Sadece Temel Mod: En basit haliyle Magisk; yalnızca süper kullanıcı, gizleme, sistemsiz hostlar ve busybox ile olan hali. Cihazınız SafetyNet onayını geçmezse bunu etkinleştirin.

Enable Busybox: Meşgul Kutuyu yerleştirir.

Magisk Gizle: Belirli uygulamaların root durumu nedeniyle erişimi engellemek için kullandığı bilinen tespitlerden Magisk’i gizler.

Sistemsiz Host’lar: Adblock uygulamaları için.

Süper Kullanıcı Erişimi: Süper kullanıcı erişimi talep edebilecek hizmetleri seçin. Uygulamalar, ADB, her ikisi de veya tamamen SuperUser’ı devre dışı bırakın.

Otomatik Yanıt: Süper kullanıcı talebini otomatik olarak sorma, onaylama veya reddetme.

İstek Zaman Aşımı (Request Timeout): Magisk’in bir isteği otomatik olarak reddetmeden kaç saniye beklediği.

Süper Kullanıcı Bildirimi (SuperUser Notification): Bir uygulamaya süper kullanıcı izinleri verildiğinde görüntülenir.

Gelişmiş hata ayıklama günlüğü etkinleştirildi (Enabled advanced debug logging): Ayrıntılı günlüğe kaydetmeyi etkinleştirildi. Muhtemelen çoğu kullanıcı için gerekli değildir.

Kabuk komut hata ayıklama günlüğünü etkinleştir (Enable shell command debug logging): Shell komutlarının ve çıktılarının günlüğe kaydını etkinleştirir. Yine, muhtemelen çoğu kullanıcı için gerekli değildir.

Bunların çoğu, Magisk Hide haricinde, pasif olarak etkinleştirilir (arka planda çalışırlar). Etkinleştirildiğinde, Magisk Gizle menüsünde yeni bir seçenek görünecektir. Burası Magisk’e hangi uygulamaların varlığını (ve durumunu) gizleyeceğini söyleyeceğiniz yerdir. Android Pay varsayılan olarak seçilir, ancak örneğin Netflix ve Pokémon Go gibi root edilmiş bir cihazda çalışmayacak diğer öğeleri de seçebilirsiniz.

Cihazınız SafetyNet onayını geçemezse (başlangıçta olduğu gibi), Android Pay gibi uygulamalar, Magris Gizleme durumundan bağımsız olarak bunu düzeltene kadar çalışmaz. Haziran güvenlik yamaları olan bir aygıt kullanıyorsanız, SafetyNet’i geçirmeden önce Ayarlar’da Magisk Core Only (Basit Çekirdek Modu) modunu etkinleştirmeniz (ve daha sonra yeniden başlatmanız) gerekir. Bu, tüm Magisk Modüllerini devre dışı bırakacaktır ancak tüm root işlevleri ve BusyBox hala çalışacaktır.

Genel olarak, Magisk, kullanıcıların Marshmallow’tan beri sahip oldukları köklü soruların çoğuna cevaptır. Köklü kullanıcıların modern telefonlar ve servislerle olan sorunlarının çoğuna (hepsi birden olmasa bile) çözüm olur. Doğru kurulduğunda, Magisk, kullanmaya alıştığınız root araçlardan ödün vermeden Android’i kullanmakla sevdiğiniz tüm hizmetleri arasında mükemmel bir denge sağlamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Windows'da Yinelenen Dosya (Dublicate)  Nasıl Bulunur ve Kaldırılır

Windows’da Yinelenen Dosya (Dublicate) Nasıl Bulunur ve Kaldırılır

Kadınlarda akne nedenleri ve çeşitleri nelerdir?

Kadınlarda akne nedenleri ve çeşitleri nelerdir?