,


Otoimmün hastalıklar nelerdir? Ne kadar yaygındır? Kim daha çabuk yakalanır?

Vücudumuz, bağışıklık sistemine sahiptir; bu, vücudu mikroplardan ve diğer yabancı istilacılardan koruyan özel hücreler ve organlardan oluşan karmaşık bir ağdır. Otoimmün hastalıklar olarak da bilinen bağışıklık sisteminin birçok hastalığı, kadınlarda erkeklerden daha sıktır.

Otoimmün hastalıklar nelerdir?

Vücudumuz, bağışıklık sistemine sahiptir; bu, vücudu mikroplardan ve diğer yabancı istilacılardan koruyan özel hücreler ve organlardan oluşan karmaşık bir ağdır. Bağışıklık sisteminin özünde, ben ile kendisi arasındaki farkı söyleyebilme yeteneği yatmaktadır: siz kimsiniz ve yabancı olan nedir. Bir kusur vücudun benlikle kendisinden farkı söyleyememesine neden olabilir. Bu olduğunda vücut yanlışlıkla normal hücrelere saldıran otoantikorları (AW-toh-AN-teye-bah-deez) yapar. Aynı zamanda, düzenleyici T hücreleri adı verilen özel hücreler, bağışıklık sistemini uyumlu tutma görevlerini yerine getirmekte başarısız oluyorlar. Sonuç, kendi vücudunuza yönelik yanlış yönlendirilmiş bir saldırıdır. Bu, otoimmün hastalık olarak bildiğimiz hasara neden olur. Etkilenen vücut parçaları, otoimmün hastalık türüne bağlıdır. 80’den fazla bilinen tür vardır.

Otoimmün hastalıklar nelerdir? Ne kadar yaygındır? Kim daha çabuk yakalanır?

Otoimmün hastalıklar ne kadar yaygın?

Genel olarak, otoimmün* hastalıklar yaygın olup, Bazı otoimmün* hastalıklar nadirdir, diğerleri, örneğin Hashimoto hastalığı, birçok insanı etkiler.

Kimler otoimmün hastalıklarından etkilenir?

Otoimmün hastalıklar herkesi etkileyebilir. Ancak bazı insanlar daha büyük risk altındadır:

Çocuk doğurma çağındaki kadınlar – Erkeklerden daha fazla kadın otoimmün hastalıklara sahiptir ve sık sık doğumları sırasında başlar.

Aile hastalık geçmişi olan insanlar – Bazı otoimmün* hastalıklar, lupus ve multipl skleroz gibi ailelerde görülür. Farklı otoimmün* hastalık türleri için tek bir ailenin farklı üyelerinin de etkilenmesi sık görülen bir durumdur. Bazı genlerin miras alınması, bir otoimmün* hastalığının ortaya çıkmasında etkili olabilir. Ancak, genlerin kombinasyonu ve diğer faktörler, hastalığı tetikleyebilir.

Bazı şeylerin sürekli etrafında bulunan insanlar – Bazı olaylar veya çevresel maruz kalmalar bazı otoimmün* hastalıklara neden olabilir veya onları daha da kötüleştirebilir. Güneş ışığı, çözücüler denilen kimyasallar ve viral ve bakteriyel enfeksiyonlar bir çok otoimmün* hastalıkla bağlantılıdır.

Bazı ırkların veya etnik kökenlerin insanları : bazı otoimmün* hastalıkları daha sık görülür veya bazı insan gruplarında daha ciddi şekilde ortaya çıkar ve seyreder. Örneğin, tip 1 diyabet beyaz insanlarda daha sık görülür. Lupus, Afrikalı-Amerikalı ve İspanyol kökenli insanlar için en şiddetli şekilde seyreder.

Kaynak:https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/autoimmune-diseases

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esneklik, Bir Bahane Değildir: Çocuğunuz Neden Yoga Yapmalı?

Esneklik, Bir Bahane Değildir: Çocuğunuz Neden Yoga Yapmalı?

Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji otoimmün hastalıkları mıdır? Otoimmün hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji otoimmün hastalıkları mıdır? Otoimmün hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız?