,


Prime Kamera Lens Nedir ve Neden kullanılır?

Fotoğrafçılıkta iki tür lens var: zoom lensleri ve prime lensler. Zoom lensleri bir dizi odak uzaklığını kapsar. Yeni bir DSLR satın aldıysanız, kameranızla birlikte gelen kit lens neredeyse kesinlikle bir zoom lensidir; Çoğu 18-55mm lens ile gelir; bu lens 18mm ve 55mm arasındaki her odak uzaklığını kapsar. Öte yandan prime bir mercek sadece bir odak uzaklığını kapsar. 50 mm lens sadece bir 50 mm lenstir.

Bununla birlikte, kameranızla birlikte verilen 18-55mm lens 50 mm lens olarak da kullanılabiliyorsa, neden yeryüzündeki 50 mm prime objektifi alasınız ki?

Prime Lensler Daha İyi Performans Sergiler

Odak uzaklığı, bir lensin özelliklerinden sadece biridir; Diğeri de diyafram. Bir merceğin odak uzaklığını bilmek, gerçek dünyada nasıl bir performans sergileyeceği konusunda pek fazla bilgi vermez.

Prime Kamera Lens Nedir ve Neden kullanılır?
Bu görüntü, bu yazıdaki diğer bütün fotoğraflar gibi prime lensle çekildi. Bu fotoğraf için 150 $ ‘lık 50mm prime kullandık. 2000 $ ‘lık zoom lens bile bu pozu almak için zorlanacaktı.

Odak uzaklığı, bölgenin alanını ve lensin görünen büyütme oranını belirlerken, açıklık alanı alan derinliğini ve düşük ışık performansını belirler. 50 mm’lik tüm lensler aynı görüş alanı ve büyütme alanını paylaşacak, ancak farklı diyafram açıklıklarına sahip olabilecekler.

18-55mm kit lensimize 50mm’de baktığımızda muhtemelen f / 5.6 maksimum diyafram değerine sahip. Bu özellikle geniş değildir ve düşük ışık altında portre yapmakta başarılı olmaz ya da mükemmel performans göstermez. Ancak 50mm prime mercek, 1.8 / 1.8 diyafram açıklığına sahip olacak. Diyafram açıklığında üç tıktan fazla bir artış değil, bu da lensin kameraya on kat daha fazla ışık tutmasına izin veriyor. Bu, daha düşük ışık performansına sahip ciddi bir miktardır ve daha sığ bir alan derinliğidir.

Prime Lens daha iyi bir fiyat eğilimi gösterir

Prime lensler, benzer kaliteli zoom lenslerinden daha az maliyetli olma eğilimindedir. 50 mm f / 1.8 prime 150 dolara Amazon’dan satın alınabilir. 1000 doların altında geniş açıklıklara sahip inanılmaz prime mercekler alabilirsiniz. Ancak iyi zoom lensleri çok daha pahalıya mal oluyor.

Prime Kamera Lens Nedir ve Neden kullanılır?

Canon 24-70mm f / 2.8 zum objektifi – birçok profesyonelin çalıştığı bir ürün – yaklaşık 1700 dolara mal oluyor. 150 $ ‘lık 50mm prime aynı yapı kalitesine sahip olmayacak, ancak geceleri çok daha iyi performans gösterecektir. Canon’un 50mm f / 1.4’ü 360 dolara, f / 1.8’den çok daha iyi inşa edilmiş ve düşük ışıkta daha iyi performans sergiliyor. Gördüğünüz gibi asal merceklerle çok uygun fiyatlı, çok iyi seçenekler var.

Bu, tüm prime’ların ucuz olduğunu söylemek için değildir – Canon’un serisinde bulunan en pahalı objektiflerin bazıları hızlı telefoto prime’lardır.

Limitler fotoğrafçılığınızı sınırlar

Uygun fiyatlarla harika lensler elde edebilmek, kitinize prime eklemeyi düşünmeniz için yeterli neden olsa da, düşünmenizin başka bir nedeni de olabilir: sınırlar yaratıcı olmanıza yardımcı olur.

Prime Kamera Lens Nedir ve Neden kullanılır?

Tek bir odak uzaklığı kullandığınızda, yaptığınız her şeyi düşünmek zorundasınız. Bir zoom lensi ile çok daha esnek olursunuz. Doğru noktada durmanız gerekmez; Objektifle her şeyi ayarlayabilirsiniz. Bir asal ile görüntü almadan önce durmanız gereken yeri düşünmek zorundasınız. Yanlış yerde durursanız, hareket ettirmeniz veya muhtemelen görüntüyü kaçırmanız olasıdır. Evet, gördüğünüz gibi daha sınırlısın, ama bu sınırlar seni düşünmeye ve ısrarlı olmaya zorlar.

Daha fazla düşünmek daha fazla yaratıcılığa yol açar, daha iyi fotoğraflar elde etmenizi sağlar.

Zum lenslerin esnekliği belirli koşullar altında mükemmel ancak fiyat ve performans bakınıdan büyük bir fiyat ödüyorsunuz. Prime bir lens kullanmak için daha fazla düşünmeniz uğraşmanız gerekebilir ancak paranızı hesaba katarsanız daha fazla sayıda lens sahibi olabilirsiniz. Her iki lensin de bir yeri var, ancak yalnızca bir odak uzaklığını kapsadığı için prime lensleri elden çıkarmak sonrasında zor oluyor.

 

Kaynak: https://www.howtogeek.com/310004/what-are-prime-camera-lenses-and-why-would-you-use-them/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hidd nedir ve Mac'imde neden çalışıyor?

Hidd nedir ve Mac’imde neden çalışıyor?

Ev yapımı krem şanti Nasıl Yapılır?

Ev yapımı krem şanti Nasıl Yapılır?