, ,


Wikileaks CIA’nın gizli bir şekilde Wifi Router’ları nasıl hack’lediğini yayınladı

Wikileaks, CIA Hack’i Açıkladı


Wikileaks CIA’nın gizli bir şekilde Wifi Router’ları nasıl hack’lediğini yayınladı ; Doğrulanmamış olan sızdırılmış belgeler, CIA’nın Mühendislik Geliştirme Grubu adlı hacker ekibinin yıllarca istihbarat toplamak amacıyla özel ve ticari kablosuz ağlara girdiğini iddia ediyor.

Wikileaks tarafından yayımlanan düzinelerce dosyanın arasında CIA’nin ilgi duyan kişileri izlemek için kablosuz ağlara nasıl saldırdığını ayrıntılarıyla anlatan kılavuzlar içeren dosyalar bulunuyor. Bilgilerin çoğu yönlendiricilerle ilgiliyken, Samsung Akıllı TV’lerin ve Apple ürünlerinin kesilmesi ile ilgili belgeler var.

Yönlendiriciler, ister özel bir kişi olsun ister istihbarat operatörleri olsun, tüm kablosuz ağa kolay erişim sağladıkları için bilgisayar korsanları için popüler bir hedeftir. Maalesef, yönlendiricilerin bilgisayar korsanlarının sömürmesine oldukça açık bir güvenlik açığı var.

Wikileaks CIA'nın gizli bir şekilde Wifi Router'ları nasıl hack'lediğini yayınladı

Cherry Blossom

CIA’nin çeşitli yönlendiricilere saldırma çabaları Cheery Blossom’un her bir sürümü farklı bir yönlendirici modeli için uyarlanarak “Cherry Blossom” adı altında sınıflandırıldı. Bir kez erişildiğinde, CIA, bir kullanıcının internet faaliyetini izleyebilir, tarayıcılarını yeniden yönlendirebilir, e-postaya ve telefon numaralarına ve diğer kişisel verilere erişebilir.

Bu haberler açıkça gizlilik savunucularına alarm verecek olsa da, bu davada müttefikler var. Yayınlanan belgelere göre, donanımın güncellendiği hız, CIA’nin yönlendiricinin her modeline ayak uydurmasını zorlaştırdı. Bununla birlikte, 2012 itibarıyla, en popüler yönlendiricilere eriştiler.

El yazması, “Ağustos 2012’den itibaren” CB yerleştirme yazılımı, Asus, Belkin, Buffalo, Dell, DLink, Linksys, Motorola, Netgear, Senao ve ABD Robotics de dahil olmak üzere 10 farklı üreticiden gelen yaklaşık 25 farklı cihaz için oluşturulabilir.”

Wikileaks tarafından yayınlanan belgeler 2012 tarihli, bu nedenle son beş yıl içinde Cherry Blossom programında ne gibi değişikliklerin yapıldığını bilmenin imkânı yok.

WannaCry

ABD istihbarat teşkilatının, siber güvenlik ve gizlilikle ilgili bir skandala karıştığı ikinci ay. Geçtiğimiz ay, bilgisayar korsanları, dünyadaki binlerce bilgisayara bulaşan WannaCry adlı NSA tarafından geliştirilen kötü amaçlı yazılımlara erişim elde etti.

CIA’nin Cherry Blossom programı ile hedeflediği ayrıntıları bilmediğimiz halde, araçların halka açık gözüyle bakılması, özel grupların teknikleri ters mühendislik yapılmasına izin verebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu akıllı telefon kontrollü kağıt uçak bir drona kıyasla çok daha eğlenceli.

Bu akıllı telefon kontrollü kağıt uçak bir drona kıyasla çok daha eğlenceli.

Windows'u Mac'te Çalıştırmanın 5 Yolu

Windows’u Mac’te Çalıştırmanın 5 Yolu