,


Windows’da Yinelenen Dosya (Dublicate) Nasıl Bulunur ve Kaldırılır

Yinelenen dosya bulucuları, gereksiz kopyalanan dosyalar için sabit sürücünüzü tarar ve bunları kaldırmanıza yardımcı olur ve alanı boşa çıkarır. Bu iş için kullanabileceğiniz en iyi yinelenen dosya bulma araçlarını inceliyoruz.

Bu araçları, Windows ve Program Files klasörleri gibi sistem klasörlerinde bulunan yinelenen dosyaları kaldırmak için kullanmamalısınız. Windows ve kullandığınız programlar, düzgün çalışabilmesi için farklı yerlerde bulunan bu yinelenen dosyalara ihtiyaç duyabilir.

En Kolay Kullanımlı Araç: Auslogics Duplicate File Finder

Windows'da Yinelenen Dosya (Dublicate)  Nasıl Bulunur ve Kaldırılır

Birçok yinelenen dosya bulucu oldukça karmaşıktır ve birçok farklı seçenek ile doludur. Auslogics Duplicate File Finder, süreç boyunca size basit bir arayüz sunarak çoğundan farklılık gösterir. Resimlerin görüntülenmesine, müzik dosyalarını dinlemenize ve videoları önizlemenize olanak tanıyan dahili bir önizleme bölmesi gibi, herkesin takdir edebileceği diğer kullanışlı özelliklere sahiptir; böylece, silmekte olduğunuz dosyaları görebilirsiniz.

Bazı değerlendirmeler, Auslogics uygulamasını bu uygulama ile birlikte ek bir çöplük oluşturduğu için yermiştir, ancak görünüşe göre o zamandan beri bu sorunları çözmüşe benziyorlar. Auslogics’in ek bir yazılım yüklemeyi denediğini fark etmedik ve hala tamamen ücretsiz.

Bu uygulamanın mantıklı varsayılan ayarları vardır süreç boyunca size yol gösterecek basit bir sihirbaz sunuyor. Varsayılan olarak bağlı tüm sürücülerdeki sistem dışı klasörleri arayacaktır ancak kenar çubuğunda hangi sürücüleri ve klasörleri aramak istediğinizi kolayca seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, resimler, ses dosyaları, video dosyaları, arşivler ve uygulamalar arayacaktır, ancak yalnızca bir dosya türü seçebilir, aratabilir veya tüm dosya türlerini aramasını sağlayabilirsiniz. Belirli bir dosyayı arıyorsanız, adlarına belirli bir kelimeyle varamak üzere kolayca işlem yepabilirsiniz.

Bir arama yaptıktan sonra, yinelenen dosyaların bir listesini görürsünüz ve bunların önizlemelerini ve diğer bilgileri kolayca görüntüleyebilirsiniz. Veya, işleri daha da azaltmak için “Filtre” düğmesini tıklayabilir ve tarihe, boyuta veya dosya türüne göre filtreleyebilirsiniz. Silmek istediğiniz dosyaları seçin ve onları Geri Dönüşüm Kutusu’na göndermek için “Seçilen Dosyaları Sil” düğmesine tıklayın.

Belki de zaten yüklemiş olduğunuz en iyi araç: CCleaner

Windows'da Yinelenen Dosya (Dublicate)  Nasıl Bulunur ve Kaldırılır

CCleaner popüler bir araçtır, bu nedenle zaten yüklemiş bile olabilirsiniz. CCleaner’in ana özelliği, gereksiz geçici dosyaları kaldırarak sabit diskinizdeki gereksiz dosyaları boşa çıkaran önemsiz dosya silicisidir, ancak yinelenen bir dosya bulucu da dahil olmak üzere diğer pek çok dahili araçlara sahiptir.

CCleaner‘ı başlatın ve bu özelliği bulmak için Tools > Duplicate Finder’ı tıklayın. CCleaner’ın tüm sürümlerinde kullanılabilir, dolayısıyla CCleaner Pro’nun kullanması için ödeme yapmanız gerekmez.

CCleaner’in varsayılan ayarları mantıklıdır ve sistem dosyalarını ve gizli dosyaları yoksayarak C: sürücünüzde çift dosyaları aramanıza izin verir. Belirli bir dizinde, Dahil Et bölmesinde “Ekle” düğmesini tıklayıp o klasörü seçerek arama yapmayı da seçebilirsiniz. CCleaner’in belirttiğiniz klasöre ait herhangi bir klasörü de aramasını sağlamak için yeni bir klasör eklerken “Include files and subfolders” seçeneğini seçtiğinizden emin olun.

Bu aracın yinelenen dosyaları görüntüleme arayüzü pek güzel değildir ve Auslogics Duplicate File Finder ile aynı önizleme seçeneklerine sahip değildir. Bununla birlikte, hangi dosyaları silmek istediğinizi kolayca seçmenizi ve hatta kopya listesini bir metin dosyasına kaydetmenizi sağlar. Hangi dosyaları silmek istediğinizi seçmenizi ve hatta bir metin dosyasına yinelenen dosyalar listesini kaydetmenizi sağlayan basit bir temel arayüzdür. Listedeki bir dosyayı sağ tıklatabilir ve dosyanın kendisini sisteminizde görmek isterseniz “İçeriği aç” ı seçebilirsiniz.

Gelişmiş Filtrelerle En İyi Araç: SearchMyFiles

Windows'da Yinelenen Dosya (Dublicate)  Nasıl Bulunur ve Kaldırılır

SearchMyFiles daha özelleştirilebilir filtreleri olan daha gelişmiş bir uygulamadır. Örneğin oluşturduğunuz, değiştirdiğiniz veya yalnızca belirlediğiniz belirli tarihler ve saatler arasında erişilen dosyaları arayabilir.

Bu araç, hiçbir zaman paketlenmiş gereksiz dosyalar içermeyen birçok faydalı ücretsiz araç oluşturan NirSoft tarafından yapılmıştır. Birçok diğer NirSoft uygulaması gibi taşınabilir bir uygulama.

Başlatın ve karmaşık görünümlü bir arama iletişim kutusu göreceksiniz. Pencerenin üst kısmındaki Arama Modu kutusundaki “Duplicates Search” ı seçmek ve daha sonra Baz Klasörlerin sağındaki “Browse” düğmesini tıklayarak arama yapmak için klasörler seçmek isteyeceksiniz. Örneğin, kopyalarınız için tüm C: sürücünüzü aramak için C: \ seçeneğini seçebilirsiniz. İstediğiniz ayarları yapın ve çift dosyaları aramak için “Aramayı Başlat” ı tıklayın. Grup halinde düzenlenmiş yinelenen dosyaların listesini göreceksiniz ve hangilerinin kaldırılmasını istediğinizi seçebilirsiniz.

Pek çok web sitesi dupeGuru‘yu en iyi çiftli dosya bulma araçlarından biri olarak önerir, ancak artık Windows’da resmen desteklenmiyor. Artık dupeGuru’nun eski bir sürümünü indirmemelisiniz – geliştirici, Windows 10’daki hataların raporlarını gördüğünü ve bunları düzeltmek için zamana sahip olmadığını söylüyor.

Kaynak:https://www.howtogeek.com/200962/how-to-find-and-remove-duplicate-files-on-windows/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sindirim Sisteminize Zarar vermeyecek 5 Doğal Antibiyotik

Sindirim Sisteminize Zarar vermeyecek 5 Doğal Antibiyotik

Magisk ile Android Telefonunuzu Nasıl Root edersiniz (Dolayısıyla Android Pay ve Netflix Tekrar Çalışır)

Magisk ile Android Telefonunuzu Nasıl Root edersiniz (Dolayısıyla Android Pay ve Netflix Tekrar Çalışır)